СЕКЦИЯ
СЕКЦИЯ
Проектът “Метафизически и аксиологически анализи на науката като творчество и резултати” има за цел да представи и анализира теми и проблеми - класически и нови - от полето на философия на науката. Основната теоретична цел на проекта е насочена към представяне на полето на философия на науката като важна и изключително динамична научна област, анализираща актуални въпроси свързани със съвременното знание и неговата роля и място в обществото. Проектът има и важна практическа цел, а именно реализиране на стратегия за видимостта на академичната и изследователска работа. Тези актуални цели и задачи ще се реализират чрез серия от специализирани семинари, конференции и др. Научете повече тук!
Проектът цели да изследва и анализира значението и ролята на моделите и методите в съвременната научна философия. Теоретичните модели в науката функционират като инструменти за представяне и разбиране на сложни научни явления. Научните методи, от друга страна, са системи от правила и техники, използвани за събиране и анализ на данни. Те са ключови за научния процес, тъй като осигуряват средствата за тестване на теории и хипотези. В съвременния свят, науката претърпява постоянна еволюция, като това води до непрекъснати поява и развитие на нови теоретични модели и методи. Тези инструменти са критично важни за разбирането на сложните научни концепции и за постигането на нови открития. Научете повече тук!
Проблемите на философията и социологията на медицината са част от бързоразвиващите се проблемни полета на съвременното знание. Медицината като водеща научна дисциплина поставя редица въпроси, отговoрът на които е в сферата на дисциплини като философията и социологията. Съвременната литература в областта на философия на медицината, метаетиката, нормативната етика, невроетиката и социология на медицината показва специфичността и значимостта на проблемите, отнасящи се до анализирането на отношенията медицина - общество. Настоящият научен проект има за цел да създаде и развие проблемно поле на философия и социология на медицината. Подобно начинание е ново за научното пространство в България. Научете повече тук!